U vrijeme kada su prirodne nesreće česte, te kada svjedočimo gubitku života usljed klizišta i poplava, volonteri i osoblje Crvenog krsta/križa pored ostalih aktivnosti rade na promociji značaja i očuvanja mentalnog zdravlja ugroženog stanovništva.

Društvo Crvenog krsta/križa BiH kroz svoju strukturu radi brojne aktivnosti, kako bi pokazao stanovništvu ugroženih područja, pogođenih poplavama da nisu sami i da uvijek mogu da pozovu naše psihologe, jer je broj za razgovor sa psihologom aktivan od prvog dana kada se desila prirodna nesreća. Psiholozi su do sada razgovarali sa preko 30 osoba, kako onih koji su iz trenutno poplavljenih područja, tako i onima koji su u prethodnom periodu bili poplavljeni, te su im se vratila sjećanja.

Volonteri i timovi Društva Crvenog krsta/križa BiH na terenu, svakodnevno pružaju prvu psihosocijalnu podršku, dok su psiholozi direktno na terenu razgovarali sa lokalnim stanovništvom i ukazali na važnost mentalnog zdravlja.

Pored toga, u svrhu jačanja vlastitih kapaciteta, psihosocijalna podrška se planira sa volonterima i osobljem kako Društva Crvenog krsta/križa, tako i drugih agencija i organizacija koje rade na terenu. 

Džana, psihologkinja, psihoterapeut pod supervizijom, koja razgovara sa stanovništvom, putem linije za razgovor sa psihologom, kaže kako osjeća ljude i koliko su im potrebni razgovori: “Često mi kažu koliko im je razgovor važan, ne osjećam da razgovaraju sa psihologom, već imaju razgovor pun podrške i kažu mi kako osjećaju da ovako nisu sami, da će se stvari riješiti i da zaista imaju i osjećaju podršku koju im dajemo, što im mnogo znači.

Danas kada se obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja, ukazujemo na važnost istog i koliko je bitno da brigom o drugima, brinemo i o sebi!