ЗАКОН О УПОТРЕБИ И ЗАШТИТИ ЗНАКА ЦРВЕНОГ КРИЖА И НАЗИВА ДРУШТВА
ЦРВЕНОГ КРИЖА БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ

Члан 1.

Ради примјењивања Женевске конвенције за побољшање положаја рањеника и болесника у оружаним снагама у рату, Женевске конвенције за побољшање положаја рањеника, болесника и бродоломаца оружаних снага на мору, Женевске конвенције о заштити грађанских особа у вријеме рата, од 12. аугуста 1949. године и Допунског протокола И и ИИ уз Женевске конвенције, од 10. јуна 1977. године (у даљем тексту: Женевске конвенције), овим законом прописују се услови и начин употребе и заштите знака Црвеног крижа и назива Друштва црвеног крижа Босне и Херцеговине у миру, као и у рату или другом оружаном сукобу.

Члан 2.

У вријеме оружаног сукоба знак који се користи као заштитно средство представља видљив знак заштите, коју Женевске конвенције и њихови додатни протоколи пружају санитетском особљу, санитетским јединицама и средствима санитетског пријевоза.
Знак који се користи као индикативно средство показује да су особе или објекати увезани с институцијом Црвеног крижа или Црвеног полумјесеца. Знак ће бити мањих димензија.

Члан 3.

Знак Друштва црвеног крижа Босне и Херцеговине је криж црвене боје који има пет једнаких квадрата на бијелом пољу.

Члан 4.

Ниједна особа не може употребљавати знак Црвеног крижа или Црвеног полумјесеца на бијелој позадини, ознаку ''Црвени криж'' или ''Црвени полумјесец'', знакове распознавања за идентифицирање санитетских јединица у средствима санитетског пријевоза, или назив Друштва црвеног крижа Босне и Херцеговине, уколико нема право на такву употребу у складу с одредбама овог закона и Женевских конвенција.

Члан 5.

Само Друштво црвеног крижа Босне и Херцеговине има право на назив Црвеног крижа.

Члан 6.

Међународни комитет Црвеног крижа и Међународна федерација друштава Црвеног крижа и Црвеног полумјесеца могу употребљавати знак у било које доба и за све своје активности.

Члан 7.

У вријеме мира знаком Црвеног крижа могу бити означени:
1. по одобрењу надлежних власти: зграде, уређаји, санитетски материјал, пријевозна и пријеносна средства установа у области здравства и области социјалне заштите за збрињавање особа којима је потребна стална медицинска њега (у даљем тексту: установе),
2. пријевозна и пријеносна средства других предузећа и установа која ће се употријебити за пријевоз рањених и болесних особа, ако за ношење знака Црвеног крижа добију одобрење Друштва црвеног крижа Босне и Херцеговине,
3. по сагласности Друштва црвеног крижа Босне и Херцеговине, мјеста одређена за пружање прве медицинске помоћи у насељима, саобраћајницама, предузећима, установама и организацијама, као и мјеста на којима су смјештени санитетски материјал и опрема која служи за пружање прве помоћи и медицинске помоћи.

Члан 8.

У миру и рату знак Црвеног крижа могу употребљавати, односно бити означени као знаком припадности:
1. радници, зграде, средства и материјал Друштва црвеног крижа Босне и Херцеговине,
2. особље, средства и материјал страних организација Црвеног крижа, за вријеме док у Босни и Херцеговини, по одобрењу Вијећа министара Босне и Херцеговине, врше дјелатност Црвеног крижа.
У рату, знак припадности који употребљавају организације и особа из става 1. овог члана мора бити мањих размјера од знака заштите и не смије се стављати на траку око руку, на кров зграде и на пријевозна средства.

Члан 9.

У миру и у рату знак Црвеног крижа може се употребљавати, односно носити као знак означавања и као знак заштите особа, санитетских јединица и установа, зграда, уређаја, санитетског материјала и пријевозних и пријеносних средстава копном, поморским и зрачним путем, који припадају санитетској служби оружаних снага у Босни и Херцеговини.
Одредба става 1. овог члана односи се и на санитетску службу оружаних снага држава за вријеме док на територији Босне и Херцеговине, на основу одобрења Вијећа министара Босне и Херцеговине, врши санитетску дјелатност.

Члан 10.

У рату знак Црвеног крижа употребљава, односно носи као знак заштите:
1. зграда, уређај, санитетски материјал и пријеносна средства и радници у здравственим организацијама,
2. зграде, уређаји, санитетски материјал, пријевозна и пријеносна средства Друштва црвеног крижа Босне и Херцеговине и особа одређена за проналажење, прикупљање, преношење и његу рањеника и болесника или за спречавање болести,
3. јединице цивилне заштите за пружање прве медицинске помоћи,
4. болнички бродови,
5. екипе за пружање прве медицинске помоћи које организују здравствене установе, предузећа, организације и Друштво црвеног крижа Босне и Херцеговине за вријеме док обављају те послове,
6. санитетско и вјерско особље,
7. средство копненог и зракопловног саобраћаја које служи за преношење бродоломаца, рањеника, болесника и санитетског материјала (у даљем тексту: санитетски транспорт).
Изузетно од одредби става 1. овог члана, надлежни орган Босне и Херцеговине може одобрити употребу знака Црвеног крижа као знака заштите појединих зграда и уређаја, пријевозних и пријеносних средстава и особа из тог става.
У рату знак Црвеног крижа може се употребљавати, носити као знак заштите особља, зграда, уређаја, санитетског материјала, пријевозних и пријеносних средстава у саставу санитетских служби страних организација Црвеног крижа, Црвеног полумјесеца и других страних добровољних друштава за помоћ кад, по одобрењу Вијећа министара Босне и Херцеговине, врше санитетску дјелатност.

Члан 11.

У рату знак Црвеног крижа може се употребљавати као знак означавања и као знак заштите санитетских зона и мјеста одређених ради заштите рањеника и болесника, као и особа која у тим зонама и мјестима раде на збрињавању и њези рањеника и болесника који су у њима смјештени.
Санитетске зоне и мјеста из става 1. овог члана одређује Вијеће министара Босне и Херцеговине.

Члан 12.

Особе из члана 10. става 1. овог закона, која имају право на ношење знака Црвеног крижа, морају у рату имати исказницу с фотографијом и утиснутим сухим жигом. У исказници морају бити означени послови које те особе обављају.

Члан 13.

Особе из члана 10. става 1. овог закона, док су на служби, морају имати код себе исказницу из члана 12. овог закона и на лијевој руци носити траку са знаком Црвеног крижа и отиском печата отпорним на влагу.
Особа које изгуби својство на основу којег је добила исказницу и траку са знаком Црвеног крижа дужно је да врати исказницу и траку органу који је издао исказницу, односно траку.

Члан 14.

Министарство ентитета, надлежно за здравство, на приједлог Друштва црвеног крижа Босне и Херцеговине, издаје исказницу из члана 10. овог закона одређеним особама у случају избијања рата и о томе води евиденцију.

Члан 15.

Санитетски транспорт, организације и јединице, санитетски материјал, уређаји, пријевозна и пријеносна средства из члана 10. овог закона, ако се у рату за њих употребљава знак Црвеног крижа, као и знак заштите, морају бити означени знаком Црвеног крижа на видљив начин на одређеном мјесту.

Члан 16.

Друштво црвеног крижа Босне и Херцеговине може надлежним органима предлагати мјере од значаја за правилно кориштење знака Црвеног крижа и спречавање његове злоупотребе.

Члан 17.

У провођењу овог закона надлежни органи имају право и дужности:
1. да нареде уклањање знака Црвеног крижа који се употребљава, односно носи противно увјетима прописаним овим законом и прописима донесеним на основу њега,
2. да нареде друге мјере потребне за провођење овог закона и прописа донесених на основу њега,
3. да, у случају повреде одредби овог закона, поднесу надлежном органу приједлог за покретање прекршајног поступка.

Члан 18.

Упознавање становништва Босне и Херцеговине са текстом Женевских конвенција вршит ће Друштво црвеног крижа Босне и Херцеговине.
Упознавање особа у оружаним снагама у Босни и Херцеговини и радника у здравственим установама са текстом Женевских конвенција вршит ће надлежни органи у оружаним снагама, односно у здравственим установама.
Упознавање студената високошколских установа са текстом Женевских конвенција вршит ће се на начин и по поступку који су утврђени ентитетским прописима.

Члан 19.

Овлашћују се министарства одбране ентитета да пропишу начин означавања знаком Црвеног крижа војних санитетских јединица и установа, зграда, уређаја, санитетских јединица, санитетског материјала и транспортних средстава који су у саставу санитетске службе оружаних снага и да одреде органе оружаних снага који могу ограничити употребу, односно ношење знака Црвеног крижа као знака заштите у војним санитетским јединицама и установама, као и органе оружаних снага који ће се старати о примјени тих прописа.

Члан 20.

Друштво црвеног крижа Босне и Херцеговине уређује начин употребе знака Црвеног крижа и назива Црвеног крижа у вршењу своје дјелатности.

Члан 21.

Надлежна ентитетска министарства доносе прописе:
1. о начину употребе знака Црвеног крижа као знака означавања и знака заштите (чл. 7. и 10.);
2. о исказници и траци корисника знака Црвеног крижа у рату и у вођењу евиденције о издатим исказницама и тракама (чл. 12. 13. 14.).

Члан 22.

Новчаном казном од 3.000 КМ до 20.000 КМ казнит ће се за прекршај здравствена установа, предузеће или друга правна особа:
1. ако употријеби назив Црвеног крижа, а за то нема право (члан 5.);
2. ако употријеби знак Црвеног крижа као знак означавања, као знак припадности или као знак заштите противно одредбама чл. 7., 8. и 10. овог закона.
За прекршај из става 1. овог члана казнит ће се и одговорна особа у здравственој установи, предузећу или другој правној особи, новчаном казном од 1.000 КМ до 5.000 КМ.

Члан 23.

Новчаном казном од 300 КМ до 3.000 КМ казнит ће се за прекршај појединац:
1. ако у рату носи или употребљава знак Црвеног крижа као знак заштите, а нема својство особе из члана 10. став 1. овог закона,
2. ако за вријеме службе код себе нема исказницу из члана 12. овог закона или ако не носи траку са знаком Црвеног крижа на прописани начин или ако изгуби својство особе на основу које је добило исказницу и траку, а не врати их надлежном органу (члан 13.).

Члан 24.

Свака особа која намјерно изврши, или изда наређење за извршење дјела које за посљедицу има смрт или које узрокује тешку тјелесну повреду или повреду здравља припадника непријатељских снага, тиме што злоупотребљава знак Црвеног крижа или Црвеног полумјесеца или сигнал распознавања за вријеме рата, чини ратни злочин и бит ће кажњена у складу с одредбама Кривичног закона.
Злоупотреба значи апелирање на непријатељске снаге, у намјери да се непријатељ обмане и увјери да има право или обавезу да добије, односно пружи заштиту коју предвиђају правила међународног хуманитарног права.

Члан 25.

Ступањем на снагу овог закона престаје да важи Закон о употреби и заштити знака и назива Црвеног крста-крижа Републике Босне и Херцеговине (“Службени лист Р БиХ“, бр. 21/92 и 13/94).

Члан 26.

Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у ''Службеном гласнику БиХ'', а објавит ће се и у службеним гласилима ентитета и Брчко Дистрикта Босне и Херцеговине.
ПС БиХ број 50/'02 29. априла 2002.године Сарајево
Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ др.Жељко Мирјанић, с. р.
Предсједавајући Дома народа Парламентарне скупштине БиХ др.Никола Шпирић, с. р.

СЛУЖБЕНИ ГЛАСНИК БИХ 11/02
Објављено 30.05.2002.